Цікаві факти про ЕВРО чемпіонат в цифрах

кубок Євро 2012

Чемпіонат Європи з футболу (англ. UEFA European Championship) - головне змагання національних збірних, що проводиться під егідою УЄФА. Змагання проходять кожні 4 роки, починаючи з 1960 року, в період між чемпіонатами світу. Спочатку турнір називався Кубок європейських націй, а в 1968 році назву змінили на чемпіонат Європи з футболу. Фінальні турніри чемпіонатів Європи проводяться раз на 4 роки, хоча разом з відбірковим турніром він триває 2 роки.

За всю історію проведення чемпіонату нинішній «Євро-2012» найбільший за кількістю команд, що взяли участь у відбіркових змаганнях чемпіонату Європи - 51 команда. А за всю історію 56 різних збірних брали участь у відбіркових змаганнях. На даний момент у фінальному турнірі беруть участь 16 команд: 15 команд, які отримали це право за підсумками відбіркового турніру, і збірна країни-господині. Хоча до 1980 року їх було тільки 4, з 1980 до 1996 року - 8, з 1996 року - 16, а в 2016 році у фінальній частині чемпіонату вперше візьмуть участь 24 команди. У загальній складності у фінальній частині чемпіонатів Європи взяли участь 31 збірна. Найбільшу кількість разів брали участь збірні Німеччини - 11 разів, Іспанії та Нідерландів - по 9 разів, і по 8 разів - збірні Франції, Данії, Італії та Англії.

За всю історію чемпіонату Європи ігри приймали 12 країн, причому 3 з них по два рази (Італія, Франція і Бельгія). Перший фінал пройшов у Парижі в 1960 році. У 2000 році вперше чемпіонат Європи приймали відразу 2 країни - Бельгія та Нідерланди.

У 1992 році турнір проходив під час політичної нестабільності в Європі. Збірна Югославії, що потрапила у фінальну частину чемпіонату, була знята з турніру перед самим початком через санкції проти цієї країни. Збірна Данії, замінивши Югославію, змогла виграти чемпіонат, обігравши у фіналі Німеччину з рахунком 2:0.

Три з дев'яти команд, що здобували перемоги на чемпіонаті Європи, домагалися цього в якості господарів турніру. З числа збірних, які вигравали чемпіонат Європи, але не добивалися успіху на своїй рідній землі, - це Німеччина та Нідерланди. Збірна Італії домагалася звання чемпіона тільки на «домашньому» чемпіонаті Європи.

На кожній із фінальних частин турніру виступає хоча б одна команда-дебютант. Цього року нею стала збірна Україна. Польща дебютувала в 2008 році.

Євро-2016 пройде у Франції. У 2014 році буде обрано місце проведення Чемпіонату Європи 2020 року. У списку кандидатів фігурують спільні заявки Шотландії, Ірландії та Уельсу; Грузії та Азербайджану, а також одиночна заявка Туреччини.

Вартість кубка, який дістається переможцям, оцінюється в 20 000 євро. Він зроблений з чистого срібла і важить вісім кілограмів. Кубок, який отримує чемпіон Європи, названо так на честь Анрі Делоне, першого генерального секретаря УЄФА, який запропонував проведення європейської першості, але помер в 1955 році за 5 років до першого чемпіонату Європи. Кубок був виготовлений паризьким ювеліром Мішелем Шобійоном. Починаючи з першого в історії турніру, чемпіон нагороджувався кубком Анрі Делоне і зберігав його 4 роки, до наступного чемпіонату Європи.